Menü Bezárás

Kisokos a vitaminszedéshez! Mit? Mivel? Mikor?

táplálékkiegészítés

Napjainkban már rengeteg táplálékkiegészítő érhető el a piacon. Nem is csoda, hiszen – szerencsére – egyre inkább előtérbe kerül a tudatos gondolkodás és igyekszik az ember minden szükséges vitamint, ásványi anyagot és tápanyagot elfogyasztani. Fontosnak tartjuk azonban itt megjegyezni, hogy a kiegyensúlyozott és változatos étrend mindennek az alapja! Ha valaki csak ül egy fűtött irodában egész nap, nem valószínű, hogy szüksége lesz táplálékkiegészítésre, azonban ha te is rendszeresen sportolsz, akkor nagyon nehéz csupán ételekből fedezned a csúcsteljesítményhez szükséges megnövekedett mennyiséget. Erre valók a táplálékkiegészítők!

A mai cikkben, ezeken belül is a vitaminok és ásványi anyagok helyes és hatékony fogyasztásához nyújtunk segítséget. Szabályokat és érveket, hogy maximalizáld a beépülést.

Kúra szerűen fogyaszd...

Igen, az első és nagyon fontos szabály, hogy ne szedj táplálékkiegészítőket állandóan! A szervezet megszokja, hogy mindig megkapja külsőleg, így jóval kevésbé hasznosul és csökken a kiválasztás. Kúra szerűen kell szedned, időnként hagyj ki egy két hónapot. Figyeld meg, a hatása sokkal koncentráltabb lesz. Határozz meg időszakokat amikor nagyobb terhelés alatt leszel, vagy jobban odatennéd magad, esetleg a téli hónapok viszontagságai alatt szeretnél egy plusz támogatást. Ha ezek megvannak könnyen meghatározhatod, hogy mikor iktathatsz be szüneteket és mikor kell a csúcson pörögnöd.

Tanácsok a vitaminok és ásványi anyagok szedéséhez. Mit? Mivel? Mikor?

Miért fontos erről beszélni? A különböző vitaminok szedési időpontja befolyásolja annak hatását. A túlzott bevitelük pedig akár káros is lehet az egészségre, ezért ügyelj rá, hogy ne lépd túl az ajánlott fogyasztói mennyiséget.

Mutatjuk melyek azok a legfontosabb szabályok amelyekre nem árt ha odafigyelsz:

  • Az A-, D-, E- és K-vitaminok zsírban oldódóak, ezért valamelyik fő táplálkozáskor érdemes beszedni. Nem javasolunk azonban táplálékkiegészítést A- és E-vitaminból. Erről egy korábbi cikkünkben olvashatsz.
  • A D- és K-vitamint, valamint a Kalciumot érdemes együtt szedni, mert egymással kölcsönhatásba lépve fejtik ki legjobban a hatásukat. A D-vitamin segít a Kalcium szállításában, a K-vitamin pedig annak beépülésében a csontokba.
  • Vízben oldódik a B- és C-vitamin. A legjobb, ha ébredés után egy pohár vízzel (így hidratálsz is) vagy a reggeli után 2 órával viszed be a szervezetedbe.
  • A C-vitaminnak idegrendszer stimuláló hatása van, ezért nem érdemes este fogyasztani, mert zavarhatja a nyugodt alvást.
  • A Vas beépülése nagy mértékben függ a C-vitamintól, ezért párban érdemes őket fogyasztani. Gátolja azonban a felszívódását a Magnézium, ezért mindenképp külön kell választani a kettőt. Ha a reggeli előtti időpontot választod vaspótlásra, akkor ügyelj rá, hogy a közvetlenül utána elfogyasztott kávé is nehezíti a felszívódást.
  • Magnéziumot mindig lefekvés előtt fogyassz. Tompítja az idegrendszert és segít a nyugalmi állapot elérésében, így azok a hatások amelyek az elalváshoz pozitívak, napközben kellemetlenek lehetnek.
vitaminbomba
Forrás: unsplash

Példa egy 6 hetes vitaminkúrára téli alapozáshoz

Ha tél, akkor alapozás. Ez az időszak duplán megterhelő a szervezet számára, a fokozott igénybevételhez elengedhetetlen a tudatosan kialakított étrendkiegészítés.

  • Indítsd a reggelt egy pohár frissen facsart citromlével, mellé C- és B-komplex vitaminnal, valamint Vassal.
  • Reggeli után a téli hónapokban – napfény hiányában – különösen fontos a D-vitamin pótlása. A kombinált D-K vitaminos kiegészítő jó választás. Plusz szedjünk mellé Kalciumot.
  • Az ebédet követően érdemes valamilyen probiotikum fogyasztása, ekkor kerül be a legtöbb baktérium a szervezetbe, továbbá segíti a tápanyagok felszívódását a nagy terhelés mellett.
  • Elalvás előtt jöhet a csodaszernek számító béres-csepp (profi sportolók esetében kerülendő), illetve a magnézium kiegészítő.

Ha mindezek változatos és tudatos táplálkozással párosulnak, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem szenved majd semmiben hiányt a szervezeted.

/Borítókép: unsplash/

Még több tudatos tartalom...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük